Haberler
  Sonraki Haber
 
Kereste Nedir? 11.05.2011 - Çarşamba  
Resmi büyütmek için tıklayınızAğaçların ticari amaçlarla kullanılabilmesi için işlenmiş halleridir.

Ağaçların ticari amaçlarla kullanılabilmesi için işlenmiş halleridir. Ağaçların gövdelerini ve dallarını meydana getiren sert maddedir. Günlük yaşamda kullandığımız birçok ahşap eşyanın (masa, sandalye. kapı. pencere vb.) kullanıma uygun bir şekilde işlenmiş ve şekil verilmiş olan oduna ”kereste” denir. Tomrukların biçilmesiyle elde edilir. İnşaatta ve marangozlukta kullanılan kaliteli ağaçlardır. En nihayetinde işlenmiş ağaçlardır. Ayrıca kereste inşaat malzemeleri yapımında,kağıt yapımında ve yakıt yapımında hammadde olarak kullanılır.

İşlenmeden kullanılmayan ağaç önce kesilir, sonra marangoz atölyelerinde biçilerek kereste halini alır ve aynı zamanda buralarda kurutularak, sınıflandırılarak ve şekil verilerek hazırlanıp pazarlanır. Yeryüzünde kesilen ağaçların yarısı kağıt imalatında ve çeşitli sektörlerde kereste olarak, diğer yarısı ise yakacak olarak kullanılır. Kereste çeşitli ağaçlardan elde edilmektedir. Bu ağaçların cinsi, kerestenin kullanılacağı yerlere göre seçilir. Ayrıca ağaçlar kendi aralarında sertliklerine göre sınıflara ayrılmaktadır. Bunlar kısaca şöyledir;

1) ÇOK YUMUŞAK AĞAÇLAR : Söğüt – Ihlamur – Ladin – Beyaz Çam

2) YUMUŞAK AĞAÇLAR : Sarı Kavak – Kestane – Sedir – Selvi

3) SERT AĞAÇLAR : Bazı Kavak Cinsleri – Dişbudak – Karasakız – Kayın – Kara Ağaç

4) ÇOK SERT AĞAÇLAR : Kara salkım -Ceviz – Karaağaç

Resmin Büyüğünü Görmek İçin Tıklayınız

İnşaat yapılarında kullanılan keresteler genellikle iğne yapraklı ağaçlardan elde edilir. Kullanıldıkları boyutlara göre farklı isimler alırlar. Bunlar kadron, lata, azman, tahta vb. isimlerdir. Yapılarda kullanılan keresteler de kalitelerine göre üç sınıfa ayrılmaktadır.

1. Cİ SINIF KERESTELER : Genellikle özel işlerde kullanılan kerestelerdir. Bu kerestelerin özelliği yüksek ve düzgün görünümlü olmalarıdır.

2. Cİ SINIF KERESTELER : Genellikle yapılarda kullanılan kerestelerdir. Normal kalınlıktadırlar.

3. CÜ SINIF KERESTELER : Genellikle yapıların önemli olmayan kısımlarında kullanılan kerestelerdir. Kalın olmayan kerestelerdir.

 
  Sonraki Haber
  Diğer Haberler
 
Web Sitemiz Yayında!
Ürünlerimizi İncelediniz mi?
Neden Plywood?
  + tüm haberleri gör
 
 
  Ana Sayfa  Hakkımızda   Ürünler   Galeri   Haberler & Duyurular   İletişim