Kereste Çeşitleri Nelerdir

Kereste Çeşitleri Nelerdir?
Kereste başta inşaat sektörü olmak üzere marangozlukta da kullanılan kesildikten sonra işlenmeye hazır hale getirilen ağaçlara denilmektedir. Keresteler ormanlardan elde edilmektedir. Bu durumdan hareketle kerestelerin hammaddesi ormanlarda yer alan ağaçlar olmaktadır. Keresteler sadece ev yapımında değil pek çok sanayide ham madde olarak kullanılmaktadır.

Sert Kereste

Sert keresteler genellikle ılıman iklime sahip olan bölgelerdeki ağaçlardan meydana gelir. Öreğin ceviz, huş ağacı, karaağaç, meşe, akçaağaç, ıhlamur ve dişbudak sert kerestelere örnek olarak gösterebiliriz. Tropikal bölgelerde yetişen ağaçlardan sert kereste elde edilir bu ağaçların genellikle kullanıldıkları alanlar ise müzik aletleri ve iç dekorasyonlardır. İnce işçilikte kullanılan bu keresteler sayesinde güzel eserler ortaya çıkarılır. 

Yumuşak Kereste

Yumuşak keresteler kozalaklı ağaçlardan elde edilirler. Bu ağaçların özellikleri ise yazın ve kışın yapraklarının dökülmüyor olmasıdır. Gövdelerinin kıvrımlı olmaması nedeniyle de bu ağaçlar yukarı doğru dümdüz bir şekilde uzarlar. Sert kerestelere göre daha hafif ancak sağlamdırlar. Sağlamlığının nedeni ise kıymıklı olmasından kaynaklanır. Eğilip bükülmesi daha zordur.